Aktualności Urodzinowy spacer Prusa!

Urodzinowy spacer Prusa!

  • 2016-10-20 17:01:44

 

 

W sobotę 20 sierpnia o godz. 11:00 spod Trybunału Koronnego wyruszył drugi „Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa” organizowany przez Wydawnictwo Episteme. Pierwszy taki spacer odbył się 14 maja. W wydarzeniu wzięło udział ponad 80 osób, w tym młodzież z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Przybysławicach.

     

 

Tym razem spacerem uczciliśmy 169. rocznicę urodzin pisarza. Tak jak poprzednio, przewodnikiem po XIX-wiecznym Lublinie był Marcin Fedorowicz – specjalista w zakresie ikonografii XIX i XX-wiecznego Lublina, a trasę wyznaczyła XIX-wieczna mapa, której reprinty dostali wszyscy uczestnicy wydarzenia.

Ideą przyświecającą spacerowi była chęć ukazania Lublina takim, jakim widział go młody Aleksander Głowacki, który w Lublinie spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Odwiedziliśmy miejsca w sposób szczególny związane z pobytem Głowackiego w naszym mieście: ulicę Olejną, na której pod numerem 8 znajdowała się kamienica, w której Prus spędził dzieciństwo, budynki dawnej Szkoły Realnej, Gimnazjum Gubernialnego, kościół Świętego Ducha, w którym Głowacki brał ślub, czy kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 6, gdzie znajdował się pierwowzór sklepu Jana Mincla znanego nam z kart powieści „Lalka”. Opracowując trasę spaceru Marcin Fedorowicz zilustrował ją rycinami i zdjęciami z epoki, notatkami Prusa o mieście i artykułami z ówczesnej prasy.

     

    

 

Spacer zakończyliśmy w „Między Słowami” na ulicy Rybnej, gdzie przy filiżance kawy rozmawialiśmy o Prusie, jego twórczości i wydawanej przez nas edycji krytycznej „Pism wszystkich”.


Chcemy, by „Urodziny Prusa” na stałe wpisały się w kalendarz lubelskich imprez! Już dziś zapraszamy na przyszłoroczny spacer w okrągłą 170. rocznicę urodzin pisarza.


Wydarzeniu patronowali: Muzeum Lubelskie w Lublinie, O.pl Polski Portal Kultury, Polskie Radio Lublin, Radio eR Lublin, TVP Kultura, TVP3 Lublin, Wywrota.pl

 

Media o spacerze:
http://centrum.fm/przed-nami-spacer-sladami-boleslawa-prusa/
http://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/spacer-sladami-boleslawa-prusa,n,1000185177.html 
http://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/sierpniowe-spacery-po-lublinie-boleslaw-prus-i-edward-hartwig,n,1000184925.html 
http://centrum.fm/wkrotce-wyruszy-wyjatkowy-spacer-w-klimacie-xix-wiecznego-lublina/ 
http://moje.radio.lublin.pl/lublin-sladami-prusa-w-spacerze-braly-udzial-nawet-wroclawianki.html 
http://moje.radio.lublin.pl/21-08-2016-wieczor-literacko-muzyczny.html 
http://lublin.tvp.pl/26626989/urodziny-boleslawa-prusa-spacer-sladami-pisarza  
http://lublin.wyborcza.pl/lublin/5,35640,20576470.html?i=9  
http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20605556,uroki-lenistwa-czyli-calkiem-udany-urlop-w-lublinie-felieton.html 

 

Seria

Gatunki

Inne

2017

2016

2015