Powieści Emancypantki. T. I-II

Seria B powołana została dla powieści oraz szkiców powieściowych. Do 2017 roku planowane jest wydanie arcydzieł Bolesława Prusa – trzy tomy Lalki w opracowaniu prof. dr. hab. Józefa Bachórza oraz cztery tomy Emancypantek (w 2 woluminach) w opracowaniu prof. dr. hab. Tomasza Sobieraja. Seria w układzie chronologicznym będzie się prezentować następująco: Pałac i rudera oraz Dusze w niewoli pomieszczone w pierwszym tomie, drugi zajmie Anielka, trzeci – Placówka, tomy od czwartego do szóstego – Lalka; od siódmego do dziesiątego – Emancypantki, w tomie czternastym znajdą się Dzieci, zaś w szesnastym – Przemiany.

Emancypantki, najobszerniejsza powieść Bolesława Prusa, publikowana była (z przerwami) w odcinkach na łamach „Kuriera Codziennego” od 31 grudnia 1890 do 11 października 1893 roku. W grudniu tegoż roku wydano ją książkowo. „W tomie 1. utworu […] przedstawił Prus historię Karoliny Latter, czterdziestokilkuletniej właścicielki renomowanej pensji dla dziewcząt w Warszawie, kobiety zmagającej się zarówno z problemami menopauzy, jak i z coraz poważniejszymi kłopotami finansowymi w prowadzeniu placówki. [...] Świadkiem zbliżającego się upadku pensji uczynił Prus osiemnastoletnią Madzię Brzeską, byłą pensjonarkę, pełniącą funkcję damy klasowej, młodą, nadwrażliwą dziewczynę, uznawaną za istotę rozbrajająco naiwną, która pod wpływem kłopotów swojej przełożonej zaczęła zastanawiać się nad życiem i jego prawami, doznając „świtania myśli”.[…] Cała powieściowa biografia tej postaci – wykreowanej przez Prusa na ideał kobiecości, na istotę o prostym, acz wielkim sercu – stała się dla Prusa jednym z fundamentów do sformułowania najważniejszych uogólnień natury egzystencjalnej i etycznej. W tomie 2 powieści zmienia się czasoprzestrzeń fabuły; rozpoczyna się kolejne ważne stadium dojrzewania głównej bohaterki. Prus osiągnął wyżyny artyzmu w obrazach z życia prowincjonalnego miasteczka, objawił się w nich jako wytrawny humorysta, potrafił połączyć zmysł satyryczny z refleksją egzystencjalną i z głębią analizy psychologicznej, godził spojrzenie pełne uśmiechu z podejściem odkrywającym tragizm ludzkich losów” (ze Wstępu prof. Tomasza Sobieraja).
Pierwszy i drugi tom (w jednym woluminie) Emancypantek oprócz Wstępu zawiera bibliografię, notę edytorską do całej powieści oraz odmiany tekstu, a także indeks nazwisk.

 

Pobierz spis treści

Format: 157 x 235,5 mm
Oprawa: Twarda, papier Alto 90 g/m2, okładka Geltex 156, 115 g/m2
Liczba stron: 682
Oprawcowanie: Tomasz Sobieraj
Redaktor: Tomasz Sobieraj
Wstęp: Tomasz Sobieraj
Zamów

emancypantki, powieści, Seria B