Humoreski, nowele, opowiadania Tom II: 1874-1875 i III: 1875-1876

Seria A: Humoreski, nowele, opowiadania obejmuje małe formy Bolesława Prusa: udramatyzowane scenki dialogowe, nazywane przez pisarza krotochwilami, humoreski i różnorakie utwory wierszowane, obrazki, nowele, opowiadania. 

Drugi i trzeci tom serii, drukowane w jednym woluminie, obejmują utwory Prusa z lat 1874–1875 oraz z 1875–1876. W tomie drugim zebrano publikacje z „Kolców”: Bal maskowy, Kłopoty babuni, Trzeba być grzecznym, Co to jest blaga? oraz cykl Szkiców warszawskich z „Kuriera Warszawskiego”: Pod szychtami, Ogród Saski, Konkurs żniwiarek, Na Saskiej Kępie, Wystawa, Po co przyjechali?, Wigilia. W tomie trzecim znajdziemy: Lokatora poddasza, który ukazał się na łamach „Niwy” w 1975 roku, Nieszczęśliwych z „Kalendarza Humorystycznego «Muchy» dla Porządnych Ludzi na rok 1876”, Kłopoty redaktora, Doktora filozofii na prowincji, Memento, Przygody Edzia z „Kolców”, a także Sen Jakuba, Powiastki cmentarne, Sukienkę balową oraz Przeklęte szczęście z „Kuriera Warszawskiego”. Każdy tom zaopatrzony jest w dodatek krytyczny, noty edytorskie oraz odmiany tekstu, korzystanie z książki ułatwia wspólny indeks nazwisk.

 

Pobierz spis treści

Format: 157x235,5 mm
Oprawa: Twarda, papier Alto 90 g/m2, okładka Geltex 156, 115 g/m2
Liczba stron: 424
Oprawcowanie: Tom II: Tadeusz Żabski, Elżbieta Lubczyńska-Jeziorna, Halina Kubicka, Agnieszka Kuniczuk-Trzcinowicz Tom III: Tadeusz Żabski, Elżbieta Lubczyńska-Jeziorna, Halina Kubicka
Redaktor: Tadeusz Żabski
Zamów

humoreski nowele opowiadania, Seria A